В чому проблема?

Часто ми плутаємося в назвах тканин та матеріалів. Мова про те, що складно розгледіти на фотографії виробника або прочитати на бирці зі складом. Наскільки річ м'яка, чи добре тримає форму, як буде поводитися після прання.

Наприклад, 100% бавовняними можуть бути і грубі джинси і м'яка футболка. Треба розуміти, що вони з різних тканин, тому будуть відрізнятися властивостями. Приклад менш очевидний: батист та атлас теж можуть бути 100% бавовняними. Обидві тканини легкі та м'які, але атлас відрізняється специфічним блиском лицьового боку, а батист напівпрозорий та однаковий на дотик з обох сторін.

Ми підготували цей короткий довідник з ілюстраціями, щоб полегшити вам вибір білизни та одягу через інтернет.

Терміни

Матеріал волокна з яких виготовлена ​​тканина. Те, що ми читаємо на бирці. Бавовна, шовк, поліамід, лайкра це матеріали.
Вид тканини тип переплетення ниток в полотні. Трикотаж не зовсім тканина, але ми відносимо його до цієї категорії для простоти. Взагалі, збірна назва для таких виробів текстиль, але звучить якось вже дуже меблево. Футер, атлас, тюль, оксамит це тканини (в нашому розумінні).


Матеріали. Які бувають волокна

Від складу тканини залежать її базові властивості. Як добре вона буде вбирати вологу, пропускати повітря або тягнутися. Але не всі властивості тканини залежать від волокон. Наприклад, трикотаж тягнеться на всі боки незалежно від того з якого матеріалу зроблений. А сатинове плетіння за замовчуванням щільніше інших тобто складніше пропускає повітря. Тому враховуємо і вид тканини.

Натуральні волокна існують в елементарному вигляді в природних умовах. Це шерсть вівці, нитка кокона шовкопряда, волокна стебел льону або насіння бавовни. Ясно, що тут рослинного, а що тваринного походження. Такі волокна неподільні.

З хімічними волокнами складніше. Сировина для них може бути натуральним (деревна целюлоза, як правило). Але самі волокна виготовляють, піддаючи сировину хімічній обробці. такі волокна штучні. повноцінна синтетика це продукт синтезу полімерів з нафтопродуктів, газу та подібних несподіваних речовин.

Схема, щоб розібрати все по поличках:

Які бувають матеріали

Детальніше про волокна

Список, зрозуміло, неповний. Ми не звертаємо увагу на безліч нових високотехнологічних матеріалів просто тому, що вони не використовуються в пошитті нижньої білизни та домашнього одягу.

Вовна

(Wool, Woole, Lane, Laine, Wolle) Це волосяний покрив овець, кіз, кролів, лам та інших відповідних тварин. Вовняні речі (тканини з відсотком вовняних волокон) відмінно зберігають тепло, але схильні до усадки.

Шовк

(Seta, Silk, Seide, Soie) Нитка з якої гусениця шовкопряда робить свій кокон. Це довге (кілометр в середньому) тонке, м'яке волокно з характерним блиском, з якого гарні гладкі тканини. Відрізняється природною терморегуляцією (на холоді гріє, в спеку трохи холодить), але вимагає дбайливого звернення (ніяких прань в машинці, віджимань та сушарок).

Бавовна

(Cotone, Cotton, Baumwolle, Coton) Волокна насіння бавовнику. Найдешевший та доступний натуральний матеріал. Гігієнічний, м'який, дихаючий. Але мнеться та нееластичний.

Льон

(Lino, Linen, Linen-Flax, Leinen) Волокно зі стебел льону-довгунця. Тканина виходить міцніше бавовни, добре вбирає вологу та швидко висихає. Але сильно мнеться та жорстковата.

Віскоза

(Viscosa, Viscose) Це волокно виробляється з деревної целюлози переважно хвойних порід (ялини, сосни). Волокно має пухку структуру, нагадує шовк за зовнішнім виглядом. "Дихає", добре вбирає вологу, міцне. Недоліки: блиск, сильна усадка при пранні, втрата міцності в мокрому стані. У зв'язку з цим не рекомендується викручувати та сильно вичавлювати.

Бамбук

(Bamboo) По суті, та ж віскоза, але целюлозу для неї отримують з динамічного виду бамбука. Тканини з нього виходять гіпоалергенні, гігієнічні, міцні, м'які, еластичні. Добре вбирають воду, не мнуться, витримують безліч прань. Але вимагають дбайливого прання.

Ліоцелл

(Lyocell, Tencel, Орцел) Ще одна вдосконалена версія віскози. Ліоцелл виготовляють з деревини бамбука або евкаліпта та піддають нано-обробці. Це екологічно, тому що виробництво практично безвідходне. Тканина отримує всі позитивні властивості бамбука. Але може трохи витягуватися та вразлива до прямих сонячних променів.

Модал

(Modal, Moadal) Модифіковане целюлозне волокно, в якості сировини для якого використовують деревину бука та евкаліпта. Тому тканина виходить дорога. Зате з безліччю позитивних властивостей: не линяє, не вицвітає, не сідає, витримує мільйон праннів та залишається м'якою та приємною тілу. Поступається віскоза тільки в пружності, тому, наприклад, чоловічі труси з модала з часом втрачають вигляд.

Поліестер

(Poliestere, Polyester) Синтетичне поліефірове волокно, що отримується з нафти. Має цікаву властивість зберігати форму при нагріванні, так роблять спідниці плісе та інші стійкі складочки. Але воно ж і на шкоду поліестер не можна прати в гарячій воді, щоб пом'ятості не фіксувалися. У звичайних умовах це саме стійке до зминання полотно, дуже міцне та зносостійке. Але абсолютно не гігроскопічне та повітронепроникне.

Поліамід/Нейлон

(Polyamide, Naylon) Загальна назва цілої групи різних синтетичних волокон, які отримують шляхом перероблювання нафти, природного газу, вугілля. Це перша «синтетика» на ринку тканин. На слуху капрон, нейлон, але матеріал невпинно покращують. Тканини з поліамідів: м'які, гладкі, формостійкість, міцні. Не мнуться та швидко сохнуть. Але не дуже світлостійкі (вицвітають) та погано вбирають вологу.

Відмінності поліаміду від поліестеру.

Ці волокна виготовляються з різних полімерів (поліестер з поліетилентерефталату; поліамід — з аліфатичних поліамідів). Тканини з поліаміду або з його додаванням коштують дорожче, вони більш якісні та довше виглядають як нові.

Еластан/Лайкра

(Lycra, Elastan, Spandex, Comma, Bubber) Високоеластичне синтетичне волокно. Являє собою сегментований поліуретан. Еластан (в США - spandex) загальна назва, а Lycra товарна назва тканини, розробленої компанією Dupont. Різниці не відчуєте, але знати потрібно. Завжди використовується в комбінації з іншими волокнами та робить тканину гнучкою, що зберігає форму, перешкоджає утворенню складок. Легко переться та швидко висихає.

  • Чергові 5% еластану зустрічаються в більшості сумішевих тканин та роблять їх стійкими до зайвих складок. Ніякої шкоди.
  • 10-20% еластану зустрічаються в складі повсякденних колготок, купальників та в нижній білизні — такий одяг рівномірно облягає тіло по всій поверхні. Чим більше еластану, тим менше зачіпок.
  • 20-30% це стягуючі та підтримуючі моделі колготок та білизни, які візуально підтягують фігуру, але можуть шкодити кровообігу і краще не носити їх щодня. Стільки ж еластану кращий варіант для купальника він буде досить облягаючим і водночас дозволить шкірі дихати.
  • 30-40% важка артилерія компресійних панчіх та колготок, носити які варто тільки за рекомендацією лікаря. Тиск еластану розподілено по виробу так, щоб сприяти правильному кровообігу.

Акрил

(Acrilica, Polyacrylic, Acrylic) Полі-акрило-нітронові волокна синтезуються з нафти. Волокно по властивостях схоже з шерстю, добре з нею змішується. Виходить м'яка, ніжна, м'яка пряжа, міцніше чистої вовни. Але погано пропускає повітря та схильна до утворення ковтунців.

Мікрофібра

Звичайне волокно починає набувати характеристики мікроволокна, досягаючи щільності менше ніж 0,7 den (це в 10 разів тонше шовку). Сировину для випуску цієї тканини отримують шляхом розшарування штучних (ацетат, віскоза, целюлоза), натуральних (бавовна) або синтетичних волокон. В результаті поділу на кожній нитці з'являється велика кількість мікроскопічних прогалин. Завдяки цьому, мікрофібра відрізняється високою вбираючою здатністю. При цьому вона щільна, але в трикотажному полотні дозволяє шкірі дихати. Не викликає алергічних реакцій, не скачується, не линяє і не рветься.


Що ми називаємо тканиною. Які бувають тканини.

Ми називаємо тканиною будь-яку матерію для пошиття. Полотна, вироблені з гнучких, м'яких волокон і ниток. Те, що роблять із пряжі на ткацькому верстаті (це власне тканину). А також трикотаж, мережива, повсть, сучасні неткані матеріали та інше (що тканиною не є, на справді).

Атласи

Щільна, ідеально гладка з лицьового боку, тканина з характерним пізнаваним блиском, атласного або сатинового плетіння. Може бути виготовлена ​​з натуральних, синтетичних або змішаних волокон, так що атлас не дорівнює шовк. Підвиди: шовковий атлас, синтетичний, віскозний, мако-сатин (бавовняний) та атлас-стрейч.

шовковий атлас Стрейч-атлас Мако-сатин


Ажурні полотна

Такий вид тканин не існує в професійній класифікації, але ми виділяємо їх, тому що у нас багато товарів, зшитих з різних видів тюлю, мережива, сіточок та інших загадкових матерій.

мереживо

Мереживо

Текстильний виріб, що складається з декоративних елементів ажурних візерунків, утворених шляхом різноманітних переплетень ниток. Спочатку було виключно ручною роботою і коштувало шалено дорого, зараз в основному використовується машинне виробництво. Мереживо може бути представлено у виробі як окремими мотивами в обробці краю, так і повноцінним полотном, основним матеріалом.
гіпюр

Гіпюр

Опуклі мереживні мотиви виконані на напівпрозорій дрібній шестигранній сіточці. Елементи можуть бути з'єднані між собою, а можуть бути і рознесені, не порушуючи цілісності малюнка.
вишивка

Вишивка

Може бути самих різних видів та технік, може бути нанесена на будь-яку основу. Найчастіше вишивку наносять на вже готовий виріб і шви виточок ховаються під нею цим вишивка відрізняється від гіпюру.
тюль

Тюль

Тонка напівпрозора сіточка основа для гіпюрного полотна. Тюль може виступати і як самостійна тканина в спокусливих та грайливих предметах гардероба, або ж використовуватися в декоративних цілях.

Трикотаж

Трикотажне полотно утворюється переплетенням петель однієї і тієї ж нитки. Петлі можуть вільно міняти розмір, тому трикотаж добре тягнеться в довжину та ширину, навіть якщо в основі дуже жорсткі волокна (наприклад, бавовна з льоном).

кулірна гладь

Кулірна гладь

Найтонший та одночасно найпоширеніший вид трикотажного полотна. Ясна картина для тих хто в'яже на спицях з одного боку всі петлі лицьові, з іншого - всі виворітні. Необроблений край завжди згортається в трубочку виворотом назовні.
інтерлок

Інтерлок

Інтерлок щільніше кулірної гладі і з обох сторін виглядає однаково. Найчастіше зустрічається не в нижній білизні, а в сукнях, кофтах, штанях.
Рибана

Рибана та кочкорс

Це два види трикотажного полотна-гумки, на вигляд в дрібний рубчик (рібана дрібніше, кочкорс трохи більше). Вони відмінно тягнуться поперек смуг, тому з такого трикотажу шиють манжети та коміри.
Футер 2-ниткаФутер 3-нитка

Футер

Щільне, товсте, м'яке та затишне полотно, з якого роблять спортивні костюми, штані та толстовки. Футер буває 2-нитковий і 3-нитковий. У першому випадку з виворітного боку вплітається додаткова нитка, яка утворює дрібні петельки. У разі 3-нитки дві нитки з вивороту начісують в м'який матеріал, що утеплює шар. Незважаючи на товщину тканини — вона прекрасно "дихає", довго служить та тримає форму.
Велюр

Велюр

Це еластична тканина з коротким ніжним ворсом зовні на основі трикотажного полотна. З вивороту велюр завжди гладкий. Від інших ворсових тканин відрізняється гнучкою основою та натуральним складом — в основі бавовна, ворс найчастіше синтетичний.
фліс

Фліс

Це 100% поліестерове трикотажне полотно з об'ємним начосом з однієї або обох сторін. Фліс дуже м'який та теплий. Не щільний, тому "дихаючий". Зустрічається в спортивних та зимових речах. Фліс може бути вторинним (зробленим з перероблених речей), при цьому він не відрізняється від первинного за зовнішнім виглядом та властивостями, що стає плюсом до екологічності, незважаючи на його хімічне походження.
велсофт

Велсофт

Як і фліс, велсофт за складом 100% поліестер, але в даному випадку в трикотажну основу вплетені довгі нитки для двостороннього ворсу. Велсофт в побуті це банні халати та покривала. Дуже тепло, швидко сохне, але електризується та не вбирає вологу.

Полотняні тканини

Найпростіший вид переплетення ниток в тканині: кожна нитка основи переплітається з уточної через одну. Як правило, це фактуристі тканини (навіть шовкові), матові, домашні та виглядають не дорогими. Але є і шикарні виключення на зразок батисту. В цілому, полотняна тканина може бути різної щільності і будь-якого складу.

Батист

Батист

Найтонша та гладка лляна або бавовняна тканина полотняного переплетення. Робиться з найякісніших тонких натуральних ниток, іноді з домішкою синтетичних волокон для міцності. З батисту шиють летючі літні блузки, сукні, спідниці. Такі речі легко відпираються, швидко висихають і гладяться без проблем.
штапель

Штапель

М'яка, легка та шовковиста тканина полотняного переплетення з суміші бавовни та віскози, іноді з додаванням поліестеру. Гігієнічна, зносостійка, не вигорає, не линяє відмінно підходить для літніх стримувальних суконь. Але мнеться досить легко, схильна до усадки і вимагає дбайливого прання.
ситець

Ситець

Приємна, легка, повітряна тканина. Традиційно з 100% бавовни з дуже яскравим малюнком. Ситець щільніше батисту, але менш довговічний: фарба вистірується, а сама тканина втрачає форму і стає тоншою. Але ситець доступний, повітропроникний і легкий, швидко сохне та легко прасується.
фланель

Фланель

Бавовняна, вовняна або напіввовняна тканина полотняного або саржевого переплетення, з пухнастим двостороннім або одностороннім рівномірним рідкісним начосом. Хороша взимку, тому що м'яка, тримає тепло та приємна тілу. Правда, після намокання довго сохне та схильна до утворення ковтунців.
шифон

Шифон

Дуже тонка та легка тканина полотняного переплетення з туго скручених ниток, чим досягається її прозорість. В якості волокна може бути використаний поліамід, шовк, бавовна.

Інші тканини

махра петельчатого

Махра

Не відноситься до трикотажу. Петельки або стрижений ворс на поверхні махрової тканини утворені не додатковою, а основною ниткою. Це робить їх менш стійкими до зачіпки одним незграбним рухом можна витягнути цілий ряд. Але це не применшує позитивних якостей махрової тканини: масажний ефект, майже завжди переважання бавовни в складі, а значить гігієнічність, гіпоалергенність.
мікрофібра

Мікрофібра

Мікроволокно може приймати будь-яку форму: від тонкого пружного трикотажу до найніжнішої махорки і навіть плащових тканин. Відрізняється дрібною структурою та щільністю, фантастично вбирає вологу, не утворює ковтунців.
жаккард

Жаккард

Рельєфна щільна тканина з опуклим повторюваним візерунком. Нагадує гобелен по суті — малюнок створений переплетенням ниток. Може бути з будь-яких матеріалів (від шовку до поліестеру), але завжди міцніше інших тканин аналогічного складу. Розрізняють жаккардовий атлас (з блиском), трикотажний жаккард (на основі трикотажного полотна) та інші полотна, все з опуклим малюнком.
джинса

Джинса

Щільна міцна тканина саржевого переплетення переважно з бавовни. Часто з додаванням еластану, щоб речі сиділи по фігурі. Є кілька різновидів джинси від грубої (денім) до самої м'якої (шамбри). Властивості деніму залежать від складу тканини.